+905326275454

Çocuklar İçin Ekran Süresini Kontrol Etme

Yazar Mehmet OĞUL Kategori Etkinikler 1 Tem 2021
Paylaş
 • Ekran süresi, bir kişinin bilgisayar, telefon veya TV gibi bir ekrana bakarak geçirdiği süredir. Ekranda çok fazla zaman geçirmek çocuklar üzerinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere olumsuz etkilere neden olabilir:
 • Okuldaki düşük notlar

 • Dikkat etmede sorun

 • Davranış sorunları

 • Dışarıda oynamak, aktif olmak, aile ve arkadaşlarla konuşmak gibi gelişimleri için önemli olan aktiviteler için daha az zaman.

 • Ne kadar ekran süresi çok fazla?
  Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) şunları önermektedir:  2 yaş ve altı çocuklar için:
  Görüntülü sohbet dışında ekran başında vakit geçirmekten kaçının.
  3-5 yaş arası çocuklar için:
  Ekran süresini günde bir saatle sınırlayın.  6 yaş ve üzeri çocuklar için:
  Ekranları kullanarak harcanan süreye tutarlı sınırlar koyun.  AAP ayrıca ebeveynlere şunları önermektedir:  Kendi ekran sürelerini sınırlayarak iyi rol modeller olun.  Ekran başında geçirilen süreyi ve kullanılabilecek medya türlerini belirleyen bir aile medyası kullanım planı oluşturun.  Yeterince uyumanın, aktif olmanın, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmenin yerini ekran başında geçirmediğinden emin olun.  Ekran başında geçirilen süreyi sınırlamak için ipuçları


  Çocuklar için ekran başında geçirilen süreyi sınırlamak için bazı ipuçları:

  Tutarlı sınırlar belirleyin  Ekran süresine tutarlı sınırlar koymak önemlidir. Bu, hafta içi ve hafta sonları ve tüm aile üyeleri için aynı kurallara sahip olmak anlamına gelir.

  Bir plan yapın  Çocuklarınızla oturun ve ekran zamanı için bazı temel kurallar üzerinde anlaşın. Kuralları yazın ve herkesin görebileceği bir yere asın.

  Esnek olun  Başarılı bir planın anahtarı esnek olmaktır. Çocuklarınız plana bağlı kalmakta zorlanıyorsa, ayarlamalar yapmaya istekli olun.

  Tutarlı olun  Belirlediğiniz sınırlarla tutarlı olmak önemlidir. Çocuklarınızın ekran başında daha fazla zaman geçirme taleplerine boyun eğerseniz, sınırları zorlayabileceklerini ve istediklerini elde edebileceklerini öğreneceklerdir.

  Diğer faaliyetleri teşvik edin  Çocukların gelişimi için önemli olan daha birçok aktivite var. Çocuklarınızı okumak, dışarıda oynamak ve aktif olmak gibi şeyler yapmaya teşvik edin.

  Örnek olarak liderlik edin  Çocuklar örnek alarak öğrenirler. Çocuklarınızın ekran sürelerini sınırlamasını istiyorsanız, aynısını yapmanız gerekir. Kendi ekran sürenizi sınırlayarak iyi bir örnek olun.

  Sabırlı olun  Alışkanlıkları değiştirmek zaman alır. Sabırlı olun ve devam edin. Sonunda, çocuklarınız ekran süresinin yeni sınırlarına alışacak.

  Ebeveynlerin, çocukları için ekran başında geçirilen süreyi sınırlarken proaktif olmaları gerekir. Çok fazla ekran zamanı, okuldaki düşük notlar, dikkati toplamada güçlük ve davranış sorunları dahil olmak üzere çocuklar üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Ekran süresine sınır koymanın anahtarı tutarlı ve esnek olmaktır. Örnek olarak liderlik edin ve sabırlı olun; sonunda çocuklarınız yeni sınırlara alışacaktır.


Yorumlar (0)

Paylaş

Share this post with others